Pracovný trh na Slovensku je svedkom doposiaľ nevídaného rozkvetu. Na trhu je dnes vyše 200 tisíc voľných pracovných pozícií, pričom  miera nezamestnanosti je na historickom minime. Pracovný trh však čelí výzvam, akým doposiaľ nikdy nečelil. Sú nimi najmä vstup generácie Y na pracovný trh, zmena jeho štruktúry a, prekvapivo, nedostatok pracovnej sily.

Mileniáli

Do 2020 budú tvoriť tretinu pracovného trhu. Kto sú mileniáli? Je to generácia narodená v rokoch 1980- 2000 a je doposiaľ technologicky najvyspelejšou a zároveň najkontroverznejšou generáciou v histórii. Mnoho spoločností nevie, ako na mileniálov zareagovať a často majú sklon označiť ich nálepkami ako nelojálni, leniví či nekonformní.

Čo bežný mileniál považuje za atraktívne na pracovnej pozícii?

Mileniál je z generácie, pre ktorú je kľúčové byť v zamestnaní spokojný. Z nedávneho prieskumu vyplynulo, že medzi najatraktívnejšie benefity pre mileniálov patrí flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše práca z domu. Všetky zdôrazňujú, čo generácia Y považuje za najdôležitejšie: voľnosť.

Voľnosť však autmaticky neznamená nižší pracovný výkon či leňošenie v práci. Mileniál si je vedomý, že bude pracovať dlhšie než generácia jeho rodičov. A čo o výkonnosti najmladšej generácie na trhu hovoria fakty?

Podľa časopisu FORBES mileniáli „pracujú rovnako tvrdo, ak nie viac, než iné generácie. Očakávajú, že budú pracovať tvrdšie a dlhšie než predchádzajúca generácia, takže už predpokladajú väčšiu rozmanitosť a zároveň možnosť občas ubrať plyn.“ Výskum dodáva, že pre všetkých mileniálov je najdôležitejšie mať ako prioritu dostatok času pre seba a svoje koníčky.

Ak sa nad tým zamyslíte, nedáva to zmysel? Lepšie je mať spokojného zamestnanca, ktorý z dlhodobého hľadiska urobí lepšiu a kvalitnejšiu prácu, než mať zamestnanca unaveného a frustrovaného, ktorý síce v krátkom horizonte podá vyšší výkon, ale ľahko vyhorí. Ako povedal Richard Branson: „Záleží predovšetkým na zamestnancoch, nie na zákazníkoch. Ak bude dobre postarané o vašich zamestnancov, bude dobre postarané aj o vašich zákazníkov.“

Nedostatok pracovnej sily

Jedným z najvážnejších problémov slovenského pracovného trhu je, že je dlhodobo v stave nerovnováhy. Podľa časopisu TREND* sme dnes svedkami nedostatku vhodných pracovníkov i na nekvalifikované pracovné miesta, akými sú napríklad montážni pracovníci, skladníci alebo personál v hotelierstve. Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz dopĺňa:

„Takmer 38% firiem dnes odmietne zákazku pre nedostatok pracovnej sily.“

Dnešná siuácia na pracovnom trhu je úplne iná ako tá, čo tu bola pred piatimi rokmi. „Za ten čas však stúpol počet pracovných ponúk v krajine päťnásobne,“ píše TREND. „Na trhu je 200-tisíc pracovných pozícií, uchádza sa o ne len 100-tisíc ľudí.“ Človek, ktorý dnes vie a chce pracovať si prácu nájde v priemere päťkrát rýchlejšie, než v roku 2013.

Azda najviac sú nedostatkom pracovnej sily zasiahnuté firmy pôsobiace vo výrobe automobilov. Dlhodobo potrebujú v najbližších rokoch obsadiť až 14-tisíc voľných pracovných miest. Prieskum portálu Profesia.sk potvrdzuje, že „z tzv. tretích krajín majú o prácu na Slovensku najviac záujem Srbi, Ukrajinci, v poslednej dobe aj Mexičania či Vietnamci.“ Problémy zažívajú ale aj firmy v elektronickom priemysle. Tie potrebujú najviac ľudí vždy s príchodom jari a jesene. „Väčší počet pracovníkov im pomáha vykryť obdobie zvýšeného dopytu po televízoroch počas letných športových akcií a Vianoc,“ dodáva Profesia.

Nové pracovné pozície vznikajú, staré zanikajú

Tretím nemenej významným aspektom je zmena v štruktúre pracovných miest. Portál Profesia.sk upozorňuje:

„Z aktuálnych by sa mala do roku 2022 zachovať zhruba polovica, vyše štvrtina nových by mala v nasledujúcich štyroch rokoch pribudnúť a takmer štvrtina súčasných by sa mala postupne zredukovať. Celosvetovo práve vďaka príchodu nových technológií by mohlo do roku 2022 zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest.“

Prognózy sú však optimistické. Očakáva sa, že zánikom starých miest sa vytvorí 133 miliónov nových. Do roku 2022 sa predpokladá vysoký dopyt po profesiách ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií, marketingový špecialista či špecialista na sociálne siete. Hlavné aktíva budúcich pracovníkov budú kreativita, kritické myslenie, flexibilita a orginialita.

Pracovný trh budúcnosti je záležitosťou, ktorá sa týka nás všetkých a podstatným spôsobom ovplyvňuje kondíciu slovenskej ekonomiky. Bude tiež jednou z kľúčových tém, o ktorých sa bude hovoriť na podujatí CEO Fórum Slovensko 2019, ktoré sa uskutoční 12. – 13. februára 2019 v Bratislave. Zistite viac na www.ceoforum.sk

* Zuzana Kollárová. , 25. 10. 2018. Vláda sa prebrala a začala riešiť nedostatok pracovníkov. In TREND. ISSN 1335-0684, 25. 10. 2018, roč. 27, č. zväz. 43, s. 49-53