Ešte kým kulminovalo napätie okolo osudu Atén, pozornosť svetového finančného trhu upútal prudký prepad na čínskom akciovom trhu, ktorý začal v polovici júna. Vzhľadom na gigantický objem kapitalizácie čínskeho akciového trhu prudký dvojciferný prepad oprávnene vyvolal obavy nielen o osud spomaľujúceho čínskeho hospodárstva, ale aj otázniky nad možným presiaknutím týchto turbulencií na ďalšie, aj geograficky vzdialenejšie trhy, podobne ako po Ázijskej kríze v druhej polovici deväťdesiatych rokov.

V pondelok 27. júla zaznamenal čínsky akciový index Shanghai Composite pokles o 8,5 percenta, čo bol najprudší negatívny jednodňový výkyv od roku 2007.

Podpísali sa pod to ranné správy o medziročnom poklese firemných ziskov za jún o 0,3 percenta, pričom ešte v máji boli oproti vlaňajšku ešte o 0,6 percenta vyššie.

Aj po prepade z čierneho čínskeho pondelka je však čínsky akciový index stále o 10 percent silnejší, než boli jeho štvormesačné minimá zo začiatku tohto júla, oproti koncu júla 2014 je stále o 74 percent vyššie.

Pod prudký dvojmesačný prepad z úrovne júnových sedemročných rekordov sa okrem iného podpisuje aj relatívne veľký objem čínskych investorov využívajúcich ‘pákový efekt’, teda nákup akcií na úver.

Práve investori s vysokou mierou pákového efektu majú v prípade negatívnych výkyvov tendenciu ku impulzívnemu správaniu a prispievajú tak k zvýšenej volatilite akciového trhu.

Pomer ziskov k cene akcií (P/E – price-to-earnings ratio) sa v prvom polroku prudko vyšvihol až na úroveň 25-násobku (najviac od konca roku 2009), pričom ešte pred rokom sa pohyboval na úrovni 10-násobku.

Hoci to na prvý pohľad vyvoláva pochybnosti o prehriatom prudkom raste akciového trhu z prvého polroku, na porovnateľných a ešte vyšších úrovniach pomeru P/E sa s čínskymi akciami obchodovalo ešte pred rokom 2009.

Vysoký pomer cien akcií k ich ziskom je fundamentálne opodstatnený na tých akciových trhoch, v prípade ktorých možno očakávať rýchlejší rast firemných tržieb aj ziskov.

A práve tu v tomto roku optimizmus čínskych akciových investorov naráža na pesimistickejšie správy z reálnej ekonomiky, kde dochádza k postupnému ochladzovaniu dynamiky rastu hrubého domáceho produktu.

Ten síce v druhom kvartáli medziročne reálne vzrástol o sedem percent, bolo to však najpomalšie tempo od prvého štvrťroka 2009 a odhliadnuc od vplyvu vtedajšej globálnej recesie aj druhé najpomalšie tempo hospodárskeho rastu od konca roku 2001.

Rizikom pre čínsky akciový trh je aj odliv zahraničných investorov z akciového trhu. O zvýšenej ostražitosti zahraničného kapitálu dostatočne vypovedá aj to, že príliv priamych zahraničných investícií sa v júni spomalil na 0,7 percenta medziročne, kým ešte v apríli zaznamenával 10,5-percentný medziročný rast.

Aj toto leto sa tak na finančných trhoch a v svetovej ekonomike opäť presvedčame, že žijeme v dobe, kedy jedinou istotou je absencia istoty.

Autorom článku je Vladimír Vaňo, hlavný analytik pre CEE skupiny Sberbank Europe AG vo Viedni.

Vladimíra Vaňa, i mnoho ďalších finančných expertov, budete mať možnosť stretnúť na našom podujatí CFO Fórum Slovensko, ktoré sa uskutoční v Bratislave v dňoch 29. a 30. Septembra 2015.

CFO Fórum Slovensko